Hlavní informace

Na ČVUT v Děčíně vznikne centrum pro excelentní výzkum v oblasti biomateriálů, AI a náročných výpočtů

Na děčínském pracovišti ČVUT v Praze se chystá špičkové vědecko-výzkumné centrum za více než 200 milionů korun. Projekt s názvem Polytechnická výzkumná infrastruktura ČVUT v Děčíně vybuduje a vybaví tři vzájemně úzce propojená centra pro biomateriály, umělou inteligenci (AI) a náročné vědecké výpočty. K úspěchu projektu, který společně podaly za ČVUT Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní, svými aktivitami přispělo také Inovační centrum Ústeckého kraje.

Na ISS dorazil detektor vyvinutý odborníky z FJFI, bude zkoumat vliv gravitace na čas

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) právě spouštějí zařízení kompletně vyvinuté v Česku – detektor ELT (European Laser Timing) navrhli a testovali odborníci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, výrobu „železa“ obstarala kroměřížská společností CSRC, nyní součást firmy BD Sensors. ELT je očima evropského experimentu ACES (Atomic Clock Ensemble in Space) – soustavy extrémně přesných atomových hodin, které se zaměří na přesné měření účinků gravitace na čas. Zařízení dovezla na ISS vesmírná loď Dragon 2 společnosti SpaceX v rámci mise CRS-32, která odstartovala 22. dubna 2025.

„Vědečtí Oscaři“ míří na ČVUT: prestižní Breakthrough Prize získali výzkumníci z experimentů v laboratoři CERN

Vědci z ČVUT patří mezi tisíce výzkumníků z celého světa, kteří získali Breakthrough Prize v základní fyzice za rok 2025. Zástupci Breakthrough Prize Foundation cenu udělili kolaboracím ATLAS, CMS, ALICE a LHCb na urychlovači Large Hadron Collider (LHC) v CERNu. Prestižní ocenění přinese na další rozvoj vědy celkem tři miliony amerických dolarů.

Vědci z ČVUT našli způsob, jak až stokrát zlepšit přesnost měření vzdáleností ve vesmíru

Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů.

Stěhujeme jaderné reaktory do centra Prahy

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT se dlouhé roky mluví o tom, že naše dva štěpné jaderné reaktory VR-1 a VR-2 by neměly být odstrčené na okraji Prahy v Troji v areálu MFF UK. Proto jsme uspořádali interní referendum, a vzhledem k jednoznačnému výsledku (100 % hlasů pro) jsme se rozhodli udělat radikální řež. Stěhování do naší centrály naproti Úřadu vlády ČR by mělo proběhnout ještě letos.

Nový unikátní magisterský program Kvantová informatika na ČVUT

Společně s dalšími třemi fakultami ČVUT (FIT, FEL a FS) otevíráme nový inovativní magisterský studijní program Kvantová informatika. Tento unikátní program vzniká v reakci na rychle rostoucí význam kvantové informatiky a cílí na přípravu studentů pro profesní dráhu v oblasti kvantových výpočtů, algoritmů a bezpečnostních technologií. Zájemci o studium pro akademický roce 2025/2026 si mohou podat přihlášku až do 30. dubna 2025.

Učitelství pro střední školy nově na FJFI ČVUT

Fyzika, matematika nebo chemie a k tomu učitelství – to je nové spojení, které si Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) připravila pro všechny zájemce o studium v magisterském stupni. Reaguje tak především na nedostatek kvalifikovaný

Rychlokurz o jaderných reaktorech pro veřejnost, firmy i úředníky nově na FJFI ČVUT

Všechny zájemce čeká týden nabitý informacemi o principech, bezpečnosti i nejnovějších trendech v oboru jaderné energetiky. Kurz je akreditovaný a je zakončený mikrocertifkátem celoživotního vzdělávání. Výuka proběhne od 19. do 23. května 2025 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Cena školení je 10 000 Kč, výuku a případně exkurzi k našim školním reaktorům zajistí zkušení odborníci z Katedry jaderných reaktorů FJFI a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Konference na FJFI ČVUT odhalí plány na vývoj malých modulárních reaktorů v Česku

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT ve spolupráci s agenturou ALVEDA s.r.o. pořádá konferenci o malých modulárních reaktorech (SMR), která se uskuteční 11. února 2025 v hlavní budově FJFI na Břehové ulici v Praze od 9 hodin. Zaměříme se na aktuální stav vývoje SMR v Česku i ve světě, strategické záměry v oblasti SMR a zapojení českých společností a univerzit do těchto projektů. Konferenci zahájí rektor ČVUT Vojtěch Petráček a výkonný ředitel společnosti ALVEL, a.s., Josef Běláč. Úvodní slovo pronese ministr průmyslu a obchodu ČR Tomáš Vlček.

Staň se na den vědkyní: Na ČVUT chceme ukázat, že holky patří do vědy a techniky

Devátý ročník oblíbené akce pro středoškolačky doznal řadu změn, nově se na něm podílejí tři součásti ČVUT: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, Fakulta elektrotechnická a Fakulta strojní. Díky tomu se dívky mohou těšit na opravdu různorodé přednášky, cvičení v laboratořích a mini konferenci s vědkyněmi. Akci pořádáme při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Přijďte v úterý 11. února od 9 hodin do budovy FJFI ČVUT v ulici Trojanova 13, Praha 2.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.