- Podrobnosti
- Zveřejněno: 6. květen 2025
Na ČVUT v Děčíně vznikne centrum pro excelentní výzkum v oblasti biomateriálů, AI a náročných výpočtů
Na děčínském pracovišti ČVUT v Praze se chystá špičkové vědecko-výzkumné centrum za více než 200 milionů korun. Projekt s názvem Polytechnická výzkumná infrastruktura ČVUT v Děčíně vybuduje a vybaví tři vzájemně úzce propojená centra pro biomateriály, umělou inteligenci (AI) a náročné vědecké výpočty. K úspěchu projektu, který společně podaly za ČVUT Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní, svými aktivitami přispělo také Inovační centrum Ústeckého kraje.
Projekt Polytechnická výzkumná infrastruktura ČVUT v Děčíně byl připraven do výzvy tzv. velkých projektů výzkumu a vývoje v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST), která má za cíl významně přispět k dekarbonizaci regionu a transformaci jeho ekonomiky na obory s vysokou přidanou hodnotou.
„Zúročilo se tady několikaleté úsilí ICUK na více rovinách a jsem rád, že se naše cílevědomost vyplatila. Jednak jsme spolu s Ústeckým krajem výzvu projektů V&V připravovali a jednak jsme projekt samotný konzultovali s vedením ČVUT a zajišťovali jeho soulad s výzvou i strategickým směřováním regionu i dotčených ministerstev průmyslu a životního prostředí,“ vysvětluje roli ICUK ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.
„Jde o mimořádně důležitý projekt, který významně navýší výzkumnou infrastrukturu regionu a pracovišť obou fakult v Děčíně a pomůže přilákat špičkové vědecké pracovníky,“ komentuje projekt vedoucí děčínského pracoviště ČVUT v Praze – Fakulty dopravní Ondřej Smíšek.
Projekt Polytechnická výzkumná infrastruktura ČVUT v Děčíně bude realizován vybudováním tří vzájemně úzce propojených a spolupracujících center. Ty pak umožní rozvíjet v Děčíně širokou škálu vědecko-výzkumných projektů odpovídajících aktuálním vědeckým a průmyslovým trendům.
První z nich regionální HPC výpočetní centrum poskytne (výpočetní a lidskou) infrastrukturu pro vysoce náročné výpočty a zpracování dat a přednostně tak umožní subjektům z Ústeckého kraje rozvíjet své výzkumné a vývojové aktivity s využitím moderních nástrojů vědeckého počítání. Toto centrum bude přirozeným partnerem např. Datovému centru Ústeckého kraje.
„ČVUT v Praze – FJFI má díky Katedře softwarového inženýrství v Děčíně unikátní know-how z hlediska zpracování velkého množství dat, vývoje AI a modelů strojového učení (ML) a má potenciál se tak stát inkubátorem projektů aplikace AI, včetně možných startupů,“ vysvětluje děkan FJFI ČVUT Václav Čuba.
Druhé pracoviště Centrum technologických aplikací umělé inteligence AITECH má za cíl vybudovat infrastrukturu pro vývoj a implementaci pokročilých technologií umělé inteligence pro různé oblasti lidské činnosti, od autonomních vozidel a řízení dopravy, přes optimalizaci vědeckých měření a výpočtů až po nová řešení ve finančním, zdravotnickém a jaderném sektoru.
Třetí z nich Centrum vývoje a testování biomateriálů BIOMAT se zaměří na rozvoj infrastruktury pro výrobu, vývoj, testování a certifikaci nových zdravotnických prostředků na bázi tělem vstřebatelných kovů a titanových slitin. Jedinečným spojením pokročilého výrobního zázemí, biolaboratoře a laboratoře kontroly kvality budou na jenom místě pokryty téměř všechny mezioborové činnosti, nutné k zavádění nových zdravotnických prostředků na trh.
„Synergie těchto tří vědeckých center představuje pro Ústecký kraj skvělou příležitost podílet se na excelentní vědě a výzkumu a vybudovat u nás sektor vzdělanostní ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou. Do regionu projekt také přivede spolupráci s významnými zahraničními partnery,“ dodává na závěr ředitel ICUK Martin Mata.
Výhledově ČVUT počítá s významným rozšířením svých aktivit v tomto regionu. Pro další výzvy má ČVUT připravené návazné projekty v hodnotě přes 1 mld. Kč, které s sebou nesou i potřebu rozšíření prostor ČVUT v Děčíně. Zde by jako jedna z možností mohlo být vybudování nového technologického centra v areálu brownfieldu tzv. Východního nádraží.
Článek vznikl díky podpoře projektu Smart akcelerátor pro Ústecký kraj III, registrační číslo CZ.02.01.02/00/22_009/0004316.