- Podrobnosti
- Zveřejněno: 1. duben 2025
Stěhujeme jaderné reaktory do centra Prahy
Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT se dlouhé roky mluví o tom, že naše dva štěpné jaderné reaktory VR-1 a VR-2 by neměly být odstrčené na okraji Prahy v Troji v areálu MFF UK. Proto jsme uspořádali interní referendum, a vzhledem k jednoznačnému výsledku (100 % hlasů pro) jsme se rozhodli udělat radikální řež. Stěhování do naší centrály naproti Úřadu vlády ČR by mělo proběhnout ještě letos.
„Je v tom určitá symbolika, dát reaktory tak blízko politickým špičkám – chceme občanům ukázat, že když může premiér úřadovat pár set metrů od budovy, kde probíhá štěpná reakce, nemusí se třeba pan Vonička z Kadaně bát hlubinného úložiště jaderného odpadu, které je pár stovek metrů pod jeho studnou,“ říká děkan fakulty Václav Čuba.
Největší technická výzva stěhovací akce souvisí s vysloužilou reaktorovou vodou, kterou v centru města nebude možné pouštět přímo do Vltavy. „Dělali jsme spoustu testů a zjistili jsme, že nejlepší je stáčet to do PETek. Nejdřív jsme s tím zalévali kytky na katedře, ale když nám pak začaly na fíkusech rašit kokosové ořechy, rozhodli jsme se to začít prodávat jako dárkový předmět. Aspoň tím snížíme už tak vysoké náklady šplhající do milionů korun,“ říká s lahví v ruce vedoucí katedry jaderných reaktorů Jan Rataj.
Přesun reaktorových nádob, paliva a přidružených laboratoří v letošním fakultním referendu iniciovali zejména učitelé a studenti, kteří strávili většinu dne nekonečným přejížděním mezi budovami FJFI rozesetými po celé Praze, potažmo po půlce republiky, když započítáme detašované pracoviště v Děčíně.
„Do Troje to od nás z Trojanky bylo daleko, navíc ta analogie s Trojským koněm bila do očí, něco se s tím už udělat muselo,“ vysvětluje student druhého ročníku, který si nepřál uvést jméno. Sami zaměstnanci katedry jaderných reaktorů se ke změně staví poměrně neutrálně. „Jestli budeme střílet neutrony do paliva na Praze 1, nebo na Praze 8, je mi asi jedno,“ uvedl jeden z nich.
Budova na Břehové bude muset projít stavebními úpravami a studenti i zaměstnanci se budou muset připravit na několik měsíců hluku a prachu. A taky oželet knihovnu, ze které bude reaktorový sál. „Ironií osudu je, že reaktory budou přesně v místech, kde se nyní nachází oddělení s literaturou na toto téma,“ vypichuje zkroušený knihovník Martin Ollé.
Abychom skončili pozitivně – nové „bydliště“ reaktorů VR-1 a VR-2 přinese mnoho výhod, hlavně úsporu času i peněz.
„Odpadní teplo z reaktorů bude vytápět nejen naše učebny a kanceláře, ale třeba i šatny a ladírny hudebníkům ze sousední konzervatoře a blízkého Rudolfina, takže zmizí problémy s prokřehlými prsty houslistů během Pražského jara,“ vybírá některé benefity proděkan fakulty Jan Vybíral.
My jsme rádi, že jste si vybrali ke čtení právě tuto zprávu, a přejeme krásného apríla!
KONTAKT PRO MÉDIA | DAVID BŘEZINA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 725 155 542