Hlavní informace

Jaderná fyzika nejsou jen reaktory! Objevte fascinující svět ionizujícího záření a jeho uplatnění v praxi. Všechny středoškoláky srdečně zveme na první ročník Radioaktivního dne — načerpejte inspiraci pro svou zářnou budoucnost setkáním s předními experty v oborech jaderné a radiační fyziky. Prostřednictvím přednášek, praktických cvičení i panelové diskuze vám představíme témata spojená s ionizujícím zářením, jeho využitím a radiační ochranou.

Laser

6. ÚNORA 2025

9:00—17:00

Břehová 7, PRAHA 1

 

 

O absolventy oborů spojených s radioaktivitou a ionizujícím zářením je obrovský zájem nejen v České republice, ale i v zahraničí. Tyto disciplíny propojují špičkový výzkum s praktickým uplatněním v medicíně, průmyslu, energetice či ochraně životního prostředí. Přijďte se podívat, co studium těchto oborů obnáší a jaké možnosti kariéry se vám mohou otevřít. Možná právě zde objevíte svou budoucí profesní dráhu!

 

PROGRAM


Dopoledne začneme blokem přednášek expertů z oboru jaderné a radiační fyziky. Představíme vám, kam sahá náplň oboru Aplikovaná fyzika ionizujícího záření. Zvučná jména přednášejících s námi zůstanou v následné panelové diskuzi, kde povypráví o svých kariérních cestách, výzvách a příležitostech v oblastech, kde jsou potřeba odborníci a absolventi oborů jaderné a radiační fyziky. Připravte si otázky a objevte inspiraci pro svou budoucnost!

Po obědě se rozdělíme do skupin a rozejdeme se do laboratoří na realizaci praktických úloh, na které se předem dle vlastní volby zaregistrujete. Nahlédnete tak pod pokličku reálných projektů, vyzkoušejte si měření v jaderné laboratoři, účastněte se zásahové situace nebo si postavte detektor!


8:00—8:55     

Příchod do budovy FJFI ČVUT, Břehová 7, Praha 1 a registrace účastníků

9:00—9:15     

Úvod & přivítání, představení Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření

9:15—10:15   

Ing. Markéta Dohnálková (SURAO)

9:45—10:15   

Mgr. Aleš Froňka, Ph.D. (SURO, v.v.i.)

10:15—10:30   

Coffee break & Model hlubinného úložiště 

10:30—11:00   

Ing. Jan Jakůbek, Ph.D. (ADVACAM)

11:00—11:30   

Ing. Dana Drábová, Ph.D. (SUJB)

11:30—12:30   

Panelová diskuze s přednášejícími: Cesta s ionizujícím zářením od studia k uplatnění

12:30—13:30   

Oběd & volná diskuze s panelisty

13:30—14:00   

Přesun na místo konání odpolední části programu 

14:00—17:00   

Praktické úlohy a exkurze dle vlastního výběru  

⇑ nahoru

 

REGISTRACE


Registrace je ukončena. Aktuálně probíhá registrace na praktické úlohy a exkurze (pouze pro řádně registrované účastníky akce), a to do 24. ledna 2025.

⇑ nahoru

 

PŘEDNÁŠKY


Ionizující záření kolem nás a jak ho vidí chytré radiační kamery: Od radioaktivity ve vysavači až po léčbu rakoviny mozku nebo analýzu uměleckých děl

Ing. Jan Jakůbek, Ph.D., vědecký ředitel a zakladatel ADVACAM, s.r.o. Imaging the unseen

Radioaktivita a ionizující záření je přítomno všude kolem nás: Ve vzduchu, který dýcháme, v jídle a vodě, které konzumujeme. Je součástí našich těl. Přichází k nám z hlubin země i z vesmíru. V přednášce si ukážeme špičkové miniaturní kamery schopné zachytit a vizualizovat jednotlivé částice ionizujícího záření. Na jednoduchém experimentu uvidíte jednotlivé druhy záření, které nás obklopuje v běžném prostředí. Ionizující záření dokáže pronikat hmotou a nese energii. Tyto vlastnosti mohou být nebezpečné, ale v kombinaci s vhodnou instrumentací představují velmi užitečný nástroj. Na příkladech si ukážeme, jak lze ionizující záření a moderní zobrazovací technologie využít v nejrůznějších aplikacích medicíny, průmyslu nebo i umění.


Role Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření

Ing. Dana Drábová, Ph.D., předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Seznámení s aktivitami SÚJB, jejichž společným jmenovatelem je adekvátní ochrana jednotlivce, společnosti a životního prostředí ve všech situacích souvisejících s existencí a využíváním jaderných technologií a zdrojů ionizujícího záření. Činnost SÚJB není činností převážně byrokratickou, za jakou by mohla být na první pohled považována. Naopak jde o vysoce odbornou činnost, která vyžaduje  propracovaný systém v legislativní i institucionální oblasti a  také zejména existenci kompetentních kontrolujících osob – vzdělaných inspektorů s rozsáhlými praktickými zkušenostmi, s vysokou úrovní technického myšlení syntetizujícího poznatky z různých oborů lidské činnosti a se schopností operativního kontaktu s výzkumnými pracovišti a vysokými školami.


Jak chráníme svět před neviditelným zářením

Mgr. Aleš Froňka, Ph.D., ředitel Státního ústavu radiační ochrany, v.v.i.

Jaké jsou aktivity a poslání  klíčového partnera Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v oblasti radiační ochrany a jaderné bezpečnosti? Jak se zajišťuje radiační ochrana obyvatelstva, pracovníků i životního prostředí před ionizujícím zářením? Přednáška představí metody zvládání radiačních mimořádných událostí včetně nasazení mobilních skupin a využití leteckých měření. Seznámí vás s detekčními technikami, monitorovacími sítěmi i specializovanými laboratořemi. Neopomene radiační ochranu v lékařství, průmyslu a energetice, ani výzkum přírodních radionuklidů v budovách. Dotkne se i aktuáních témat, mezi která patří zapojení do přípravy na odborné a technické hodnocení dokumentace v rámci licencování nových jaderných zdrojů (plánovaná výstavba jaderného reaktoru v Dukovanech, nové jaderné palivo pro stávající jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně a malé modulární reaktory).


Hlubinné úložiště aneb kam s vyhořelým jaderným palivem

Ing. Markéta Dohnálková, vedoucí úseku přípravy úložišť RAO Správy úložišť radioaktivních odpadů 

Projekt hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v České republice představuje klíčové řešení pro trvalé a bezpečné nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Jeho příprava zahrnuje výběr vhodné lokality pro jeho umístění, splnění přísných technologických požadavků, zajištění minimálního dopadu na životní prostředí a především prokázání jeho dlouhodobé bezpečnosti po dobu až 1 milionu let. Tento projekt je nezbytný pro zajištění energetické bezpečnosti státu, ochranu budoucích generací a splnění mezinárodních závazků v oblasti udržitelného rozvoje. Hlubinné úložiště je tak strategickým pilířem české energetické politiky a odpovědného přístupu k jaderné energetice.

⇑ nahoru

 

PRAKTICKÁ CVIČENÍ A EXKURZE


Dobrodružství pod Žižkovským tunelem: Stanovení absorbované dávky ve vodním fantomu s využitím mikrotronu

PracovištěÚstav jaderné fyziky AV ČR, v.v.i. (Žižkovský tunel, bude upřesněno)

Časová náročnost: 60 min exkurze, 90 min měření

Maximální kapacita zájemců: 10

Budoucí profeseFyzik na onkologickém oddělení, operátor urychlovače

Věděli jste, že se pod Vítkovem nachází unikátní urychlovač, který patří Akademii věd? Nazývá se mikrotron a jedná se o cyklický urychlovač relativistických elektronů, který umožňuje konvertovat energii elektronů na sekundární svazek fotonů nebo neutronů. Náplní cvičení bude jedna z pravidelných úloh, která se provádí v nemocnicích na medicínských urychlovačích v radioterapii. Pomocí ionizační komory budete měřit dávkový příkon fotonového svazku ve vodním fantomu. Hlavním cílem je proměřit závislost dávky na hloubce. Součástí programu bude i exkurze po unikátním pracovišti této laboratoře, které připomíná atomový kryt.


Experiment se zdroji záření pomocí demonstrátoru „Alfa Beta Kuk“ a odborná exkurze ve firmě ADVACAM

PracovištěADVACAM

Časová náročnost: 2 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 10

Budoucí profese

ADVACAM vyvíjí a vyrábí kamery schopné zobrazit a rozlišit každou jednotlivou částici mnoha různých druhů záření. Patentované metody této české firmy se používají mimo jiné pro monitorování kosmického počasí na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, pro ověřování pravosti uměleckých děl, pro nedestruktivní testování leteckých dílů, pro elektronovou mikroskopii a také například pro zefektivňování léčby rakoviny. Smyslem ADVACAMu je doslova „zobrazovat neviditelné“. Technologie pixelových detektorů vznikla původně na půdě Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN, kde se vědci i pomocí podobných zařízení snaží pochopit podstatu hmoty. Zakladatelé ADVACAMu se na tomto výzkumu už od 90. let významně podíleli a nyní tuto přelomovou technologii úspěšně převádějí do praktických aplikací každodenního života. ADVACAM vznikl v roce 2013 jako jako spin-off Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT a kolaborace Medipix v CERNu.

Orientační harmonogram:

  • 14:00 – 14:20 Krátká prezentace a představení firmy
  • 14:20 – 14:40 Experiment se zdroji záření pomocí demonstrátoru „Alfa Beta Kuk“ 
  • 14:40 – 15:00 Prohlídka prostor výroby
  • 15:00 – 15:30 Ukázka robotického systému RadalyX pro nedestruktivní testování
  • 15:30 – 16:00 Prohlídka ateliéru InsightArt (ověřování pravosti uměleckých děl)

Radioaktivita v životním prostředí – mapování pěšky i ze vzduchu

Pracoviště: Jaderka

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 4

Budoucí profese: Pracovník ve vědě a výzkumu, dozimetrik, pilot bezpilotních prostředků

Radioaktivita je přirozenou součástí životního prostředí, radionuklidy jsou v nás, v půdě, záření k nám přichází z kosmu a radon a jeho produkty přeměny dýcháte, když tohle čtete. Svou částí přispívá i lidská činnost – testy jaderných zbraní, havárie jaderných elektráren, pozůstatky těžby radioaktivních nerostů. S vhodnými přístroji můžeme v přírodě mnoho z těchto příspěvků popsat a rozlišit.V první části návštěvy si představíme různé typy detektorů pro měření ionizujího záření v přírodě – od profesionálních detektorů pro dozimetrický a geologický průzkum po cenově dostupné kapesní přístroje. Ukážeme si sestavu pro měření pomocí dronu a vyzkoušíte si naplánovat letovou misi pro terénní měření.V druhé části společně zkusíme najít pomocí dat z terénního měření hranice dolomitové čočky s jeskynním systémem, na příkladech se podíváme na vliv geologických podmínek na pole záření nad povrchem a ukážeme si, co všechno můžeme o radioaktivitě v životním prostředí a o geologii najít ve státních databázích a mapových zdrojích.


Gelová dozimetrie

Pracoviště: Jaderka

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 5

Budoucí profese: Jaderný inženýr v oboru měření ionizujícího záření, radiologický fyzik v nemocnici

Jak můžeme působení ionizujícího záření vidět na vlastní oči? Vyrobíme si gelový dozimetr, který po ozáření mění barvu. Gelové dozimetry patří do skupiny integrálních chemických dozimetrů, které po určitý čas zaznamenávají dávku (množství energie absorbované v látce) a ta je později vyhodnocena. Výhoda gelových dozimetrů spočívá v možnosti objemového 3D vyhodnocení. Zástupcem radiochromních dozimetrů, které budeme pro tuto úlohu využívat, je Frickeho gelový dozimetr s xylenolovou oranží (FeXO).

Scintilační spektrometrie gama a antikoincidenční stínění

Pracoviště: Jaderka

Časová náročnost: 3 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 3

Budoucí profese: Jaderný inženýr v oboru měření ionizujícího záření, vývojář radiometrických systémů

Spektrometrie záření gama je jednou z univerzálních analytických metod sloužících k identifikaci radionuklidů a stanovení jejich aktivity. V rámci této praktické úlohy si vysvětlíme fyzikální principy a seznámíme se s přístrojovou technikou využívanou v jaderném výzkumu a průmyslu. V laboratoři KDAIZ si sestavíme vlastní jednoduchou aparaturu vybavenou scintilačním detektorem a provedeme její kalibraci. Následně tuto základní měřicí sestavu rozšíříme o funkci aktivního stínění, jehož účelem je potlačení nežádoucího signálu a artefaktů ve spektrech. To je užitečné například při měření nízkoaktivních vzorků.


Postav si svůj urychlovač částic

PracovištěJaderka

Časová náročnost: 2 hodiny

Maximální kapacita zájemců4

Budoucí profese: Výzkumník/technik v oblasti urychlovačů a částicové fyziky (včetně mezinárodních laboratoří jako CERN apod.) a ve společnostech dodávající komerční urychlovače do průmyslu/nemocnic

Urychlovače částic jsou zařízení dodávající kinetickou energii svazkům nabitých částic. Ty lze využít v mnoha oblastech, třeba v průmyslu, medicíně či vědeckém výzkumu. V této úloze se hravou formou dozvíte něco u urychlovačích částic, jak fungují a jak se konstruují. A to především interaktivní formou, kdy si jednoduší urychlovače můžete sami vyzkoušet, a i ty složitější lze na nějakém prototypu nebo "hračce" demonstrovat. Sami si postavíte jednoduchý urychlovač, nabijete se na vysoké napětí nebo si zkusíte základní fyzikální výzkum v oblasti struktury hmoty ve formě kvarkového puzzle. Urychlovače jsou nedílnou součástí moderní společnosti a ukážeme si, kde se které typu urychlovačů nejčastěji využívají a jak. Ač téma zní složitě a náročně, tak úloha je to spíše hravá a pohodová. 


Využití termoluminiscenčních materiálů pro měření dávek od ionizujícího záření

PracovištěJaderka

Časová náročnost: 2 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 5

Budoucí profese: Osoba zodpovědná za radiační ochranu na pracovišti, výzkum scintilačních materiálů ve vědě, práce ve firmách komerčně provozující službu osobní dozimetrie

Při ozáření některých pevných látek ionizujícím zářením dochází v jejich struktuře k určitým vratným změnám. Ty se projeví tím, že je-li tato látka zahřáta, vyzařuje světlo (světélkuje). Množství tohoto světla je do jisté míry úměrné energii, kterou ionizující záření látce předalo, tj. dávce. Tento jev se nazývá termoluminiscence. Využívá se v osobní dozimetrii, dozimetrii životního prostředí, ve zdravotnictví na radioterapeutických pracovištích, ale také např. při datování archeologických a geologických nálezů.


Kdo dohlíží na to, aby provoz všech druhů radioaktivních zdrojů byl bezpečný?

Pracoviště: Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Časová náročnost: 3 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 8

Budoucí profese: Inspektor radiační ochrany

Státní úřad pro jadernou bezpečnost dohlíží na všechny zdroje ionizujícího záření. Chcete se dozvědět, co všechno máme na starosti a co vlastně dělají inspektoři radiační ochrany? Chcete vědět, jak se posuzuje, co je a co není bezpečné? A kde všude se s radioaktivitou můžete setkat a přitom by vás to ani nenapadlo? Zajímá vás, co by se dělo v případě jaderné havárie a po ní?  Přijďte se podívat do našeho krizového koordinačního centra. Vyzkoušejte si jednoduchá měření různých předmětů a vyfoťte se v ochranném obleku. Poslechněte si něco o historii ochrany před zářením. A zeptejte se na to, co vás o radioaktivitě vždycky zajímalo!


Stanovení objemové aktivity radonu v půdním vzduchu

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 8

Budoucí profese: Radiační fyzik v oboru ozáření od přírodních zdrojů, specialista na radonovou diagnostiku

Neviditelné riziko číhá pod vaším domem. Průměrné ozáření osob od radonu v ČR tvoří více než polovinu celkového ozáření ze všech zdrojů radioaktivního záření, kterému jsme vystaveni. Je tedy potřeba mu věnovat patřičnou pozornost. Ozáření radonem a jeho produkty přeměny je zákeřné, protože zdroj ozáření nelze vnímat smysly, zastihuje nás doma nebo v interiérech, kde se cítíme v bezpečí, a jde o dlouhodobé vnitřní ozáření – radiace se dostává do dýchacího traktu, kde přetrvává a ozařuje tkáně částicemi alfa. Před radonem se lze chránit neprostupnou bariérou domu (kvalitní izolace spodní stavby) a dostatečnou výměnou vzduchu (vzduchotechnika, větrání). Ke kvalitní ochraně před radonem v budoucím domě je potřeba zjistit, jaká je koncentrace radonu v podloží pod domem. V rámci cvičení si vyzkoušíte, jak se stanovuje objemová aktivita radonu v půdním vzduchu, jaká se k tomu používá detekční technika a přístrojové vybavení a jak se vyhodnocují výsledky. Zkuste si změřit koncentraci radonu v zemi!


Stanovení objemových aktivit radionuklidů v ovzduší na základě měření aerosolového filtru pomocí spektrometrie záření gama

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Radiační fyzik ve spektrometrické laboratoři

Monitorování radiační situace v ovzduší slouží ke včasné detekci neobvyklých hodnot aktivity radionuklidů v ovzduší, které mohou signalizovat radiační mimořádnou událost. Je proto nesmírně důležité! V rámci této úlohy se seznámíte s monitorováním radiační situace prostřednictvím polovodičové spektrometrie záření gama, a to jako opravdový profesionál. S kolegy ze Státního ústavu radiační ochrany si projdete procesem monitorování radionuklidů vázaných na aerosoly v ovzduší, které je prováděno Radiační monitorovací sítí ČR. Vyzkoušíte si samotný odběr, přípravu vzorku a filtru k měření a špičkovými polovodičovými HPGe detektory naměříte spektra záření gama. Pod odborným dohledem spektra analyzujete, stanovíte aktivitu přírodních a umělých radionuklidů a interpretujete výsledky.


Zásah mobilní radiační skupiny při zvládání radiačních mimořádných událostí

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Specialista na radiační anomálie a zásahy, operátor mobilní radiační skupiny

Představte si, že jste členem elitního dvoučlenného týmu, který dokáže čelit různorodým a nevyzpytatelným výzvám. V rámci úkolů mobilní radiační skupiny se seznámíte se zásahem v radiačním poli a s postupy při řešení mimořádných radiačních situací, což může zahrnovat např. nález nebezpečného zdroje ionizujícího záření v občanském vybavení. Pod vedením zkušených specialistů mobilní skupiny si vyzkoušíte oblékání ochranných oděvů a pomůcek, dohledávání radiační anomálie detekční technikou a práci s manipulátorem k zajištění nalezených zdrojů záření.


Dítě není dospělý. Ani při rentgenovém vyšetření!

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Radiologický fyzik v nemocnici

Rentgenová diagnostika umožňuje nedestruktivní pohled na pacientovu anatomii. Využívá k tomu ionizující záření generované rentgenkou, kdy urychlené elektrony generují fotonový svazek. Ten prochází pacientem; část fotonů interaguje s tkání a část fotonů projde až k detektoru, na kterém vzniká černo-šedo-bílý kontrast. Jelikož ionizující záření může představovat riziko, je potřeba při rentgenovém vyšetření nutné uplatňovat principy radiační ochrany. Vaším úkolem v tomto cvičení bude stanovit dávku pacienta při rentgenovém vyšetření dospělého člověka a dítěte, reprezentovaných antropomorfními fantomy, a sledovat vliv expozičních parametrů na dávku pacienta a kvalitu rentgenového obrazu.


Cestování v čase s radiouhlíkovým datováním

Pracoviště: Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky AV ČR, v.v.i.

Časová náročnost: 3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Výzkumnice/výzkumník v oblasti urychlovačů nebo analytických metod

Radiouhlíkové datování je krásná multidisciplinární aplikace ionizujícího záření, která se rozpíná od chemie přes fyziku k měkkým humanitním oborům typu archeologie, paleoekologie nebo ochrana ohrožených druhů. Ukážeme si zpracování vzorků k datování a princip metody i používaných analytických metod, včetně urychlovačového hmotnostního spektrometru. Vyzkoušíme si, jak máte pevnou ruku při vážení nebo lisování, a zkusíme vyřešit jednu archeologickou záhadu, jednu vraždu a odhalíme podvod.

Radiační ochrana a dozimetrie pro dosud neznámá radiační pole

PracovištěEli Beamlines (Dolní Břežany) - odvoz zajištěn

Časová náročnost: 2 hodiny

Maximální kapacita zájemců: 10

Budoucí profese: Jaderný inženýr v oboru měření ionizujícího záření, vývoj detektorů záření, dohlížející osoba nad radiační ochranou, dozimetrik

Exkurze vás zavede do vědeckého centra kousek za Prahou, které využívá vysokoenergetické laserové systémy ke generování – a urychlování – ionizujícího záření. Jaký výzkum zde probíhá a k čemu je člověkem vytvořené ionizující záření dobré? Jak zjistit, jaké záření jsme vlastně vyprodukovali? A co vše je třeba udělat proto, aby pracoviště bylo bezpečné pro přítomné výzkumníky? Jakým výzvám čelí dozimetrik na pracovišti, které je světově unikátní? Přijďte a uvidíte!

⇑ nahoru


Kontakt na organizátory:

Ing. Ondřej Kořistka
Ing. Kamil Augsten, Ph.D.

⇑ nahoru


Partnerské instituce

ADVACAM, s.r.o. Imaging the unseen

Správa úložišť radioaktivních odpadů

Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.

Státní ústav radiační ochrany, v.v.i

Státní úřad pro jadernou bezpečnost

ELI Beamlines

 ⇑ nahoru


Letáček ke stažení a sdílení

Stahujte ve formátu PDF nebo PNG

radioden

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.