Hlavní informace

Udělali jsme krok k hlubšímu poznání vesmíru a otevíráme další cesty našim vědcům a studentům! Děkan FJFI doc. Václav Čuba podepsal v pátek 16. května memorandum o spolupráci s ředitelem vznikající špičkové laboratoře v německém Sasku – Deutsche Zentrum für Astrophysik – panem Güntherem Hasingerem. Na kolaboraci se budou podílet i další přední vědecké instituce v Česku jako Akademie věd ČR, FEL ČVUT a Univerzita Karlova.

Účast FJFI v projektu tzv. Einsteinova teleskopu posiluje postavení České republiky v oblasti mezinárodní vědecké spolupráce a výzkumu gravitačních vln. Blízkost plánovaného umístění teleskopu v Lužici v Německu, nedaleko českých hranic, nabízí příležitosti pro české vědce a studenty zapojit se do špičkového výzkumu a technologického vývoje.

Spolupráce se bude týkat například vývoje a dodání vysoce přesné měřicí techniky pro detekci gravitačních vln. DZA plánuje výstavbu podzemní laboratoře Low Seismic Lab v hloubce cca 200 metrů, která by mohla sloužit jako součást infrastruktury tzv. Einsteinova teleskopu.

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 098

Co je Einsteinův teleskop?

Einsteinův teleskop (Einstein Telescope, ET) je plánovaný evropský podzemní detektor gravitačních vln třetí generace. Jeho cílem je výrazně rozšířit schopnosti detekce gravitačních vln, a tím přispět k hlubšímu porozumění vesmíru.

Einsteinův teleskop je navržen jako podzemní observatoř ve tvaru rovnostranného trojúhelníku s délkou ramen 10 kilometrů, umístěná v hloubce 200–300 metrů. Jeho úkolem bude detekovat gravitační vlny v dosud nepozorovaném frekvenčním rozsahu, čímž doplní současné detektory jako LIGO, Virgo a plánovaný vesmírný projekt LISA.

Projekt je mezinárodní iniciativou, na které se podílí více než 1 400 odborníků z 23 zemí, včetně České republiky. O lokalitě výstavby ještě není rozhodnuto. Ve hře jsou tři varianty, z toho jedna právě v Sasku, proto DZA představuje klíčového hráče v evropském úsilí o výstavbu Einsteinova teleskopu, ať už bude finální lokalita kdekoliv. Rozhodnutí o finálním umístění se očekává kolem roku 2026.

„Špičkový výzkum funguje jen společně. Náš krok směrem k Česku posiluje naši evropskou síť. Pracují zde vynikající astronomové a fyzikové zabývající se gravitačními vlnami – a i zde je velký zájem o spolupráci v naší podzemním laboratoři a na projektu Einsteinova teleskopu v bezprostřední blízkosti DZA,“ uvedl při podpisu memoranda navrhovaný zakládající ředitel DZA Günther Hasinger.

Jakou roli bude hrát DZA?

Německé centrum pro astrofyziku (DZA) se aktivně podílí na přípravách Einsteinova teleskopu, a to zejména v následujících oblastech:

  • Podpora kandidatury Lužice: DZA prosazuje Lužici jako ideální lokalitu pro umístění teleskopu díky jejím geologickým a seizmickým vlastnostem.

  • Výzkum a vývoj: DZA plánuje výstavbu podzemní laboratoře Low Seismic Lab v hloubce 200 metrů, která by mohla sloužit jako součást infrastruktury teleskopu.

  • Mezinárodní spolupráce: DZA uzavřelo dohodu o spolupráci s nizozemským institutem Nikhef za účelem společného vývoje vědeckých přístrojů pro Einsteinův teleskop.

  • Zpracování dat: DZA se zaměří na vývoj technologií pro zpracování a analýzu rozsáhlých datových souborů, které teleskop vygeneruje .

I v případě, že by Einsteinův teleskop nebyl umístěn v Lužici, DZA bude hrát klíčovou roli v jeho vědeckém a technologickém zázemí.

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 077

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 053

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 015

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 006

2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 060
2025 05 16 DZA Prag Signing Letter of Intent Paul Glaser 102Foto: Paul Glaser / DESY
Text článku byl částečně vytvořen pomocí AI.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.