První dvě místa Ceny CRYTUR získali absolventi z Jaderky
Ing. Matěj Štíbr a Ing. Dominika Popelová obsadili přední pozice v 11. ročníku Ceny Crytur, která oceňuje nejlepší diplomové práce v materiálových vědách z českých a slovenských vysokých škol. Celkem bylo přihlášených 39 prací. Gratulujeme!
Ing. Matěj Štíbr za vítězství obdržel odměnu 40 000 Kč, jeho školitel RNDr. Martin Vlk, Ph.D., získal 10 000 Kč. Jeho práce zvítězila jednoznačně, když porota ocenila její mezioborové zaměření s využitím technik a instrumentů chemie, fyziky a lékařství. Autor zaujal také detailním zpracováním rešerše, důkladnou experimentální prací a velkým množstvím publikací v posledních třech letech svého studia.
Vítězná diplomová práce s názvem „Značení SPIONs s modifikovaným povrchem diagnostickými i terapeutickými radionuklidy“ se zaměřuje na využití nanočástic magnetitu jako nosičů radionuklidů, což má velký potenciál pro aplikace v medicíně, zejména v oblasti léčby nádorů.
Podle Tomáše Marka, R&D manažera společnosti CRYTUR, by práce svým obsahem vystačila více než na diplomovou práci: „Mezi ostatními pracemi vyniká mimořádně. Jednak zcela extenzivním rozsahem experimentální práce, kterou autor provedl, avšak i interdisciplinárním rozsahem, který práce řeší a který autor obsáhnul. Matěj prokázal dobrou orientaci nejen v problematice jaderné chemie, ale navíc i v aspektech farmakologie a biochemie. Seznámil se s metodikami, pracovními a experimentálními postupy ve všech těchto oborech, aby následně provedl překvapivě velký rozsah experimentů, jejich hodnocení a interpretaci.“
Na druhém místě se umístila absolventka stejné fakulty, Ing. Dominika Popelová s prací „Generace laserového záření v atmosférickém okně v okolí vlnové délky 2035 nm.“
Třetí místo získal Mgr. Kristián Šalata z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy za práci „Structure parameters of martensite in Ti alloys modified by presence of oxygen atoms.“ Porota udělila dvě Čestná uznání, jedno putovalo na Fakultu chemicko-inženýrskou VŠCHT v Praze a druhé na Fakultu strojní ČVUT v Praze.
Všechny oceněné diplomové práce pocházejí z deseti českých a slovenských vysokých škol. Nejvíce prací bylo zasláno z různých fakult ČVUT, odkud přišlo celkem devět prací. Na odměnách mezi absolventy a jejich školiteli bylo letos rozděleno celkem 130 000 Kč. Všichni ocenění pokračují ve své vědecké kariéře a doktorském studiu.
Přehled oceněných prací:
1. místo
Ing. Matěj Štíbr
Značení SPIONs s modifikovaným povrchem diagnostickými i terapeutickými radionuklidy
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, České vysoké učení v Praze
Školitel: RNDr. Martin Vlk, Ph.D., Katedra jaderné chemie
Předložená práce se zabývá velmi zajímavou a recentní oblastí studia přípravy a modifikací SPIONs s perspektivními radionuklidy 161Tb a 225Ac. Terbium-161 bylo poměrně čerstvě uvedeno do preklinického výzkumu a má potenciál stát se perspektivním radionuklidem, doplňujícím 177Lu a 225Ac v klinické praxi. Výsledky přinesly důležité poznatky do základního výzkumu o procesu
selektivní vazby na povrch nanomateriálů, využitelných právě ve zdravotnictví a léčbě pacientů.
2. místo
Ing. Dominika Popelová
Generace laserového záření v atmosférickém okně v okolí vlnové délky 2035 nm
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, České vysoké učení v Praze
Školitel: Ing. Jan Šulc, Ph.D., Katedra laserové fyziky a fotoniky
Autorka se věnovala generaci laserového záření v atmosférickém okně v okolí vlnové délky 2035 nm. Ve své diplomové práci prokázala, že toto záření lze efektivně generovat pomocí jednoduchých a kompaktních laserů, využívajících thuliová pevnolátková aktivní prostředí a objemové Braggovy mřížky navržené pro tuto vlnovou délku. Tyto lasery mají potenciální využití mj. v aplikacích, jako jsou Lidary nebo optické komunikace ve volném prostoru.
Cena CRYTUR
Cenu za nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách uděluje sponzor soutěže, CRYTUR, spol. s r.o., od r. 2014. Soutěž je otevřena všem studentům českých a slovenských vysokých škol. Aktuálně hodnocené práce musely být podány k obhajobě v období od 1. 10. 2023 do 30. 9. 2024. Za dobu trvání soutěže bylo vyplaceno na odměnách 1 221 000 Kč.
V 11. ročníku soutěže bylo celkem 39 diplomových prací. Soutěží vždy tým školitel/ka a
student/ka, protože kvalita práce je do značné míry určena právě jejím vedením. Hodnotící komise
složená z výzkumných pracovníků společnosti CRYTUR, spol. s r.o. posuzovala úroveň práce,
inovativnost a její aplikovatelnost v praxi. Pro tento ročník byl důraz kladen na experimentální část,
pečlivost zpracování výsledků a systematičnost přístupu k řešení problému. Většina přihlášených
prací byla prezentována na konferencích, publikována v odborném tisku, což svědčí o jejich vysoké
kvalitě jak z hlediska obsahu, tak i formy zpracování.
CRYTUR, spol. s r.o.
Turnovský CRYTUR patří k vedoucím technologickým firmám, zabývajících se výrobou
specializovaných opto-elektronických zařízení pro použití například v elektronové mikroskopii,
medicinálních laserech, vědeckých zařízeních či výkonných světelných zdrojích. Společnost se
dlouhodobě zabývá vývojem a výrobou syntetických krystalů, které tvoří často jádro těchto řešení,
ale také třeba důležitou část detekčních zařízení pro fyziku, jaké jsou například v CERNu. CRYTUR dlouhodobě pracuje s českými i zahraničními akademickými pracovišti na společných projektech, za které získal v minulosti řadu ocenění. Je držitelem řady mezinárodních patentů. Vědecko-výzkumné projekty byly v minulosti oceněny několikrát agenturou CzechInvest, firma získala ocenění v soutěži “Diamanty českého průmyslu.” Dlouhodobě se řadí mezi lídry českého technologického průmyslu. Společnost je PwC Firmou roku 2023 a její ředitel Jindřich Houžvička nositel titulu EY Podnikatel roku Libereckého kraje 2023 a Technologický podnikatel ČR 2023.