LIDI Z JADERKY: Ondřej Brhlík
Ondra Brhlík pochází z městyse Brodek u Přerova, odkud dojížděl na Střední průmyslovou školu strojnickou do Olomouce. Již během svých středoškolských let ale začal více tíhnout k fyzice a účastnil se různých soutěží, letních škol a programů pro středoškolské studenty. Jednou takhle zavítal i ke školnímu reaktoru VR-1 v rámci Týdne vědy na Jaderce a bylo jasné, že tu časem bude usilovat o inženýrský titul. A v tom nyní pokračuje po bakalářském stupni na navazujícím magisterském studiu, kde studuje obor Jaderné inženýrství se specializací na jaderné reaktory. V rámci svého odborného směřování se Ondra pod záštitou ÚJV Řež a.s. vydal cestou výpočetních simulací těžkých havárií jaderných elektráren.
- Proč jsi se přihlásil na Jaderku?
Když jsem uvažoval, kam se po střední škole přihlásit na vysokou školu, tak Jaderka pro mě byla první volba. Konkrétně jsem hned od začátku chtěl jít na Jaderné inženýrství, protože po návštěvě školního reaktoru VR-1 a Jaderné elektrárny Temelín jsem věděl, že bych litoval, kdybych studovat jádro alespoň nezkusil. Zároveň mi tento obor nabízel propojení různých oblastí, od fyziky a matiky až po strojařinu. Překonal jsem tedy prvotní obavy z náročnosti studia a podal si přihlášku.
- Doporučil bys studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíš, že není?
Jaderka dala (a ještě pořád dává) fakt zabrat. Ale na jejím konci se člověk stane odborníkem v žádané oblasti, pozná a pochopí mnoho zajímavého, a také získá podobně smýšlející kamarády. Navíc ani u vyučujících nejsem (oproti jiným vysokým školám a fakultám) jenom někdo anonymní v davu nebo nějaké „číslo“ v systému.
Jaderku bych nedoporučoval těm, kteří nedokáží obětovat studiu dostatek času a kteří by si šli „jen pro titul“. Pokud studium, i přes některé méně oblíbené pasáže a předměty, člověka baví, tak jej má dle mého názoru šanci dokončit.
- Co tě tedy konkrétně na fakultě baví a co se tady dá všechno dělat? A Jaký je studentský život na FJFI?
Co je jednoznačně největším benefitem Jaderky, je kolektiv. Se spolužáky si člověk užije hodně srandy, ale i mnoho společně strávených učících chvil. Také studentské a sportovní aktivity jsou pro studenty rozmanité – z mé zkušenosti mohu určitě doporučit fakultní tým Jaderného odpadu, který sice předvádí na hřišti spíše klauniádu nežli seriózní sportovní výkon, ale vždy se (a na Strahovském derby i nespočet dalších fanoušků) pobaví a každý (ne)sportovní zážitek si řádně užije a oslaví!
- Věnuješ se nějakým aktivitám mimo Jaderku?
Jasně! Kromě klasických hospůdek, posezení s kytarou a výletů po Česku vyrážím s kamarády na putování do hor nebo se jen tak toulám různými evropskými krajinami. Do toho také dělám vedoucího na dětském táboře, kde vyjma letního tábora vymýšlíme i další akce během roku. A když se k tomu připočtou klasické práce doma nebo na chatě a drobný úvazek v ÚJV Řež a.s., tak jsem živým důkazem toho, že i s Jaderkou jde mít (minimálně po bakaláři) i poměrně aktivní studentský život.