Hlavní informace

Procestovala díky Jaderce Koreu, Japonsko i USA, ale stejně by ráda zůstala v Česku a podílela se na na „jaderné renesanci“, jak se v poslední době skloňuje. Lucka Titzová právě dokončuje studium na katedře jaderných reaktorů a kromě jiného je taky tváří ženského futsalového týmu Tralalalala. Přečtěte si celý její příběh i anketu, kde studenti a absolventi bez obalu odkrývají život na FJFI.

Lucka Titzova

Jmenuji se Lucie Titzová a studuji na Jaderce v posledním ročníku navazujícího magisterského studia v oboru Jaderné inženýrství, specializace Jaderné reaktory (takže si snad brzy budu moci říkat jaderná inženýrka). Pro studium Jaderky jsem se rozhodla v posledním ročníku čtyřletého gymnázia, kdy jsem se začala zajímat o energetiku, a zvláště pak jádro, čemuž napomohla školní exkurze do jaderné elektrárny Temelín. Jaderku jsem začala studovat v roce 2019.

Během svého studia jsem se dokonce dvakrát podívala do Jižní Koreji. Poprvé jsem byla svou katedrou (Katedra Jaderných Reaktorů) vybrána jako účastník Nuclear Youth Summer Program, což byla dvoutýdenní vzdělávací akce pro studenty českých a polských vysokých škol zaměřená na korejský jaderný průmysl. Jižní Korea mne natolik zaujala, že jsem se rozhodla (a díky Jaderce mi to bylo umožněno) tam strávit celý letošní letní semestr na univerzitě KEPCO International Nuclear Graduate School.

Zkušenosti z oblasti jaderného inženýrství jsem získala nejen v Koreji, ale i v USA. Loňské léto jsem dva měsíce působila jako stážista v oblasti jaderného inženýrství na centrále společnosti Westinghouse (jedna z předních světových firem jaderného průmyslu) v Pensylvánii. Nyní se v rámci své diplomové práce věnuji termohydraulice ve společnosti UJP Praha na Zbraslavi. S končící další vzdělávací etapou, je čas se rozhodnout, kam mé kroky povedou dál. Ačkoliv jsem měla tu čest poznat jaderný průmysl v zemích, které jsou opravdu na vysoké úrovni, chtěla bych pracovat zde v České republice a být součástí (doufejme) zářivé budoucnosti českého jaderného průmyslu.

Co se týče mého působení na Jaderce, není to pro mne pouze o studiu. Snažím se naší fakultě vracet to, co mi všechno umožnila. Aktivně se zapojuji do propagace fakulty na akcích jako jsou Dny otevřených dveří nebo vzdělávací veletrhy. V současné době rovněž vykonávám mandát studentského senátora za FJFI v celouniverzitním Akademickém senátu ČVUT. V minulosti jsem byla v čele sportovního spolku Tralalalala a i nadále jsem jeho aktivní členkou na poli ženského futsalu.

  • Proč jste se přihlásila na Jaderku?
    • Jaderka pro mne byla jasnou volnou, jelikož v České republice není jiná vysoká škola, která by nabízela obor tak úzce specializovaný na jaderné reaktory.
    • Jedním z důvodů také bylo to, že absolventi Jaderky mají téměř stoprocentní uplatnění, a to i když se třeba nakonec rozhodnou nezůstat ve vystudovaném oboru.
    • Navíc díky výborným studijním výsledkům na gymnáziu jsem měla jisté přijetí bez přijímaček, což bylo určitě také velké plus.
    • To, že opravdu půjdu studovat na Jaderku, jsem si utvrdila návštěvou Dne otevřených dveří. Byla jsem nadšena atmosférou a prostory školy, ale i přístupem a zapálením lidí, kteří zde fakultu prezentovali.
  • Doporučila byste studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíte, že Jaderka není?
    • Jaderku bych určitě doporučila všem, kteří najdou zalíbení v jednom ze široké nabídky studijních oborů, které zde lze studovat. Rozhodně to není jednoduchá cesta, ale myslím, že cíle dosáhne každý, kdo je pro to odhodlaný. Je to výzva, která se vyplatí.
    • Na druhou stranu si pak myslím, že Jaderka není pro ty, kteří nejsou připraveni přijímat často obtížné výzvy a studiu obětovat poměrně hodně času.
  • Co vás na fakultě baví a co se tady dá všechno dělat?
    • Na Jaderce je skvělé to, že ať už člověk studuje jakýkoliv obor, tak není jen číslo. Tím, že jsme menší fakulta, se mezi sebou znají studenti i vyučující a spousta věcí je tak jednodušší. Toto „rodinné“ prostředí nabízí prostor pro to, dělat chyby a někdy prostě nemít svůj den.
    • Každý si tu najde to svoje, ať už ho baví věda a výzkum anebo praktické aplikace znalostí a dovedností v komerční sféře. Je skvělé, že většina studentů se již během studia zapojuje na různých pozicích, ať už přímo na katedrách, nebo ve firmách.
    • A baví mne tu studentský život (viz dále).
  • Věnujete se nějakým aktivitám mimo Jaderku?
    • Může se zdát, že Jaderňáci nestíhají mít žádný volný čas a zájmy mimo Jaderku, ale mně se kombinovat aktivity na Jaderce s aktivitami mimo ni poměrně daří.
    • Již od dětství se věnuji požárnímu sportu u nás v Jižních Čechách, a i přes studium v Praze zvládám tréninky i soutěže se svým týmem. Možná je to i proto, že většina sezóny probíhá od května do září.
    • Dalším mým koníčkem a zároveň brigádou je práce instruktora outdoorových programů. Podílím se na chodu adaptačních kurzů, škol v přírodě a školních výletů jak pro základní, tak střední školy.
  • Jaký je studentský život na FJFI?
    • Myslím, že tak pestrý studentský život, jaký máme na FJFI, by nám spousta škol mohla závidět.
    • Máme svou vlastní Studentskou Unii, která organizuje nespočet rozmanitých akcí jako například večery s deskovými hrami, PubQuizy, zpívání vánočních koled a zdobení stromečku, jadernou drakiádu a vrcholem těchto společenských akcí je Všejaderná fúze (jaderný ples).
    • Dále pod fakultou působí sportovní spolek Tralalalala, který sdružuje volejbalové, futsalové či florbalové týmy různých úrovní zapojujících se do studentských či amatérských soutěží zde v Praze.
    • Zkrátka z hlediska fakultních volnočasových aktivit si zde vybere každý. Hlavní přínos vidím v tom, že se při těchto neformálních akcích setkávají studenti i vyučující mimo školní lavice, což pak podporuje vytváření přátelských vztahů a příjemnější atmosféry pro studium. Bez toho by Jaderka nebyla taková, jaká je.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.