Hlavní informace

Daniel Ptáček je mladý lékařský fyzik z katedry dozimetrie a ionizujícího záření FJFI. Jeho příběh je specifický, protože povolání tak trochu okoukal v rodině, ale definitivně rozhodlo až onemocnění jeho táty. Dnes už pomáhá lidem v nemocnici, a pro všechny budoucí studenty Jaderky má jednu radu: „Jděte na kolej! Studentský život se totiž ve velké míře odehrává na kolejích a je proto velká škoda, když se studenti v prvním ročníku rozhodnou pro bydlení na bytě a zbytečně se izolují.“ Přečtěte si celý Danův příběh.

Jmenuji se Daniel Ptáček, je mi 24 let a pocházím z Lubů u Chebu v Karlovarském kraji. Od dětství mě provází sport, zejména golf, kterému se momentálně věnuji nejvíce. Zároveň reprezentuji svou fakultu v malém fotbale ve Strahovské lize. Kromě sportu mám rád také vaření – na kolejích se snažím překonávat stereotypy a dokazovat, že se zde dá žít i z něčeho lepšího než jen toustů a párků. Jsem cílevědomý člověk, sebedisciplína mi není cizí, což je mi velkým přínosem při studiu.

Dan Ptacek

Proč jste se přihlásil na Jaderku?

V naší rodině máme dva radiologické asistenty, díky kterým jsem měl možnost se setkat s provozem magnetické rezonance. Ačkoli magnetická rezonance nevyužívá ionizující záření k získání obrazových informací o pacientovi, začal jsem se obecně zajímat o přístroje, které dokáží neinvazivně zobrazovat lidské tělo a zejména o to, jak fyzikálně fungují. Kvůli onkologickému onemocnění mého táty jsem měl pak vícero příležitostí náhlednout pod pokličku různých zobrazovacích metod a vyšetření. Na Jaderce jsem objevil obor Radiologická technika a téměř jsem měl jasno. Navštívil jsem akci na Jaderce s názvem „Den radiologickým fyzikem“, kde jsem si své rozhodnutí definitivně potvrdil.

Doporučil byste studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíte, že Jaderka není?

Studium na Jaderce, jakožto matematicko-fyzikální škole, bych rozhodně doporučil všem, i těm, kteří pochybují o svých schopnostech v těchto předmětech, a to zejména z jednoho prostého důvodu: za celé studium jsem se nesetkal s vyučujícím, který by mi nechtěl pomoci nebo mi něco nevysvětlil, pokud jsem projevil zájem. Přijde mi, že Jaderka se řídí pravidlem „Kde je vůle, tam je i cesta“, jelikož nabízí tolik podpory při studiu, že to často udivuje i studenty z jiných fakult, když jim o tom vyprávím. Třešničkou na dortu je skupina tutorů – studentů z vyšších ročníků, kteří jsou financováni fakultou, aby doučovali své kolegy z nižších ročníků.

Jaderka ale určitě není pro lidi, kteří chtějí jen tak proplout vysokou školou k titulu. Studium je náročné, ale pokud o obor máte zájem, fakulta vám určitě pomůže.

Co vás na fakultě baví a co se tady dá všechno dělat?

Fakulta nabízí spoustu společenského i sportovního vyžití. Zmínil jsem, že hraji za fakultu malý fotbal na Strahově – tým spadá pod spolek Tralalalala, který byl na Jaderce založen v roce 2006 a sdružuje více týmů z různých sportů (florbal, volejbal a další). Mezi moje oblíbené společenské akce patří například pravidelný Jaderňácký PubQuiz, Noc na Jaderce, Halloween, Káva s děkanem, Všejaderná fúze a mnoho dalších. Každý si vždy něco najde a zároveň se může připojit k organizátorům těchto akcí.

Kromě toho se u nás na KDAIZ pořádají i menší katederní akce. Musím zmínit naše pravidelné katederní pivo, které se koná každou první středu v měsíci – jakmile zazní zkouška sirén, víte, že večer už máte plány. Když je dobré počasí, pořádáme také katederní grilovačku na terase ve druhém patře školy.

Věnujete se nějakým aktivitám mimo Jaderku?

Jelikož mě obor velmi baví, rozhodl jsem se pro získání praktických zkušeností najít pracovní pozici, kde bych mohl uplatnit své znalosti. Již více než půl roku proto pracuji jako radiologický technik ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na klinice radiologie a nukleární medicíny, kde si i zároveň již provádím vlastní výzkum.

Ve volném čase rád čtu – nejčastěji detektivky, knihy o osobním rozvoji, sci-fi a fantasy. Nejvíce mě baví postapokalyptické romány, to je moje srdcovka. Ze sportů mám nejradši golf, jak jsem již zmínil v úvodu. Nepohrdnu ale ani cyklistikou, bruslením nebo lyžováním.

Jaký je studentský život na FJFI?

Řekl bych, že studentský život na FJFI je obdobný jako na jiných technických vysokých školách, jste limitováni často dost plným rozvrhem. Nicméně, jaké si to člověk udělá, takové to má a podle mého názoru záleží nejvíce na tom, kde bydlíte. Všem začínajícím studentům důrazně doporučuji: jděte na kolej! Studentský život se totiž ve velké míře odehrává na kolejích a je proto velká škoda, když se studenti v prvním ročníku rozhodnou pro bydlení na bytě a zbytečně se izolují. Já si taky na vlastní kůži zažil, jaké to je bydlet v naprostém minimu kolejí, ale díky tomu jsem si užil spoustu neuvěřitelné zábavy. Navíc, lidé na kolejích čelí stejným studijním výzvám jako vy, takže si můžete vzájemně pomáhat. Nepromarněte tuhle jedinečnou šanci užít si studentský život naplno.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.