Hlavní informace

Studetnka programu Jaderná a částicová fyzika na katedře fyziky Bc. Michaela Svěráková uspěla na týdenním mezinárodním workshopu Diffraction and Low-x, který se konal v září na Sicílii. Michaela získala prestižní ocenění v sekci Best Poster Award, kterou porota uděluje mladým vědcům za excelentní prezentaci a obhajobu vědeckých výsledků. Gratulujeme!

Tématem příspěvku byla analýza dat s názvem „Studium fotoprodukce J/psi s označeným dopředným protonem v proton-protonových srážkách při energii 510 GeV“, na které Michaela pracuje v rámci své diplomové práce pod vedením doc. Jaroslava Bielčíka.

michaela sverakova IG

Bc. Michaela Svěráková

Porota u Best Poster Award hodnotí srozumitelnost a schopnost zaujmout v rámci krátké úvodní prezentace, přehlednost informací na posteru, relevanci výsledků a také kvalitu a rychlost odpovědí během diskuze u posteru. 

„Ve své práci analyzuji data ze srážek protonů z experimentu STAR, který probíhá v Brookhavenské národní laboratoři. Zabývám se fotoprodukcí mezonu J/psi. Analýza je výjimečná tím, že kromě rekonstrukce signálu mezonu J/psi z dat využívám speciální detektory Roman Pots (Římské nádoby) k měření jednoho z protonů, který po srážce pokračuje v letu. Toto nám možná umožní získat informace o vlastnostech virtuálního fotonu, který se této interakce účastní, což by byl první výsledek svého druhu,“ popisuje detaily Michaela.

Úspěch Michaely Svěrákové potvrzuje vysokou úroveň české vědy a výzkumu na mezinárodním poli a přináší nadějné výsledky pro budoucí vývoj v oblasti částicové fyziky.

Michaela je talentovaná vědkyně, odvedla na této analýze spoustu práce a tato cena jí právem náleží. Jsem také rád za to, že to není první a určitě ani poslední podobný úspěch studentů Jaderné a částicové fyziky,“ doplňuje garant studijního programu a vedoucí Michaeliny diplomové práce doc. Bielčík.

group photo kopie

Společná fotografie účastníků workshopu Diffraction and Low-x 2024 na Sicílii.
Workshop Diffraction and Low-x je série konferencí, která spojuje dva dlouholeté konferenční cykly – „Diffraction“ a „Low-x meeting“. První konference Low-x meeting proběhla již v roce 1993.
Workshop se zaměřuje na diskusi mezi teoretickými a experimentálními fyziky o jevech jako difrakční hadronové procesy, partonová saturace a dynamika při nízkých hodnotách Bjorkenova parametru (low-x). Tyto jevy jsou studovány na velkých urychlovačích částic, jako je LHC v CERNu, RHIC v Brookhavenské laboratoři nebo budoucí EIC v USA. Cílem je propojit teoretické poznatky s experimentálními výsledky. 

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.