Hlavní informace

Chcete se podívat do světa a naboostovat svoji vědeckou kariéru? Nechte se inspirovat příběhem Paulíny Pažítkové – nadané studentky jaderné chemie na FJFI, která v roce 2023 získala prestižní stipendium Marie Curie-Skłodowské od Mezinárodní atomové agentury (IAEA). Přihlášky pro mladé jaderné vědkyně jsou otevřené až do 30. září. Stipendijní program je určený pro mladé ženy, které studují nebo jsou přijaté na jaderné obory v magisterském stupni vzdělání. Informace o přihlášení a podmínky najdete ZDE.

 

Vybrané studentky mají možnost získat až 20 tisíc eur (470 tisíc Kč) na studium plus stejný obnos na životní náklady v průběhu stipendia. Po ukončení programu dostanou mladé vědkyně možnost získat placenou stáž přímo v IAEA nebo ve spřízněných organizacích až na 12 měsíců.

Pokud vás zajímá víc podrobností přímo od Paulíny, nabízíme rozhovor, ve kterém se můžete dozvědět víc:

  • Co pro vás znamená být součástí programu Marie Sklodowska-Curie Fellowship? Můžete nám o programu povědět něco víc?

Vědomí, že moje úsilí přispět do jaderného výzkumu je podporováno Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) mě naplňuje hrdostí a dává mi sílu pokračovat v náročném studiu na naší fakultě. Program Marie Sklodowska-Curie Fellowship poskytuje studentkám kromě stipendia, které pokryje životní náklady po dobu magisterského studia, i možnost vycestovat na stáž přímo do IAEA nebo do center, se kterými agentura spolupracuje. Místo si můžeme vybrat na základě oboru nebo oblasti, ve které se chceme zlepšovat. Mimo to program umožňuje účast na letních školách, kurzech nebo mezinárodních konferencích. Hlavní myšlenkou programu je zvýšit počet žen v jaderné oblasti a zároveň podpořit inkluzivní pracovní sílu mužů a žen. V současné době tvoří ženy pouze asi 20 % jaderné pracovní síly. Podle mě jaderný sektor potřebuje více ženských vzorů, které by inspirovaly budoucí generace dívek k tomu, aby pokračovaly ve studiu a kariéře, zlepšovaly se v oboru, nebály se převzat vedoucí role, prosazovaly rovné příležitosti, bouraly stereotypy a předsudky, ale hlavně aby se navzájem na této cestě podporovaly. Ženy by se stejně jako muži měli cítit oceňovány a posíleny ve svých intelektuálních a profesních ambicích. Odstraňování genderových rozdílů a boření stereotypů ve vědě nejen podporuje spravedlnost a rovnost, ale také maximalizuje lidský potenciál k řešení globálních problémů.

paulina 1

  • Jak Vás posunula účast v něm a co jsem si odnesla z proběhlé konference?

Nedávno jsem se zúčastnila mezinárodní konference zprostředkované IAEA s názvem For More Women in Nuclear při příležitosti oslav mezinárodního dne žen. Měla jsem příležitost informovat se o možnostech stáže v mezinárodních organizacích a poznat množství inspirativních žen z celého světa. Jsem šťastná, že můžu být součástí vzájemně se podporující komunity, která mě motivuje v osobním a kariérním růstu. Zároveň jsem si uvědomila, jak důležité je umět se za sebe postavit a sdělovat přesvědčivě ale s úctou a pokorou svoje názory a podněty pro lepší výuku a pracovní prostředí.

Marie curie

  • Našla jste díky MSCF nějakou novou konkrétní inspiraci?

Na konferenci mě v rámci plenárních přednášek inspirovalo několik žen na vedoucích pozicích v různých organizacích. Následně jsem měla možnost si s nimi promluvit osobně a překvapil mě jejich neuvěřitelně milý a otevřený přístup ke mně a mým nápadům. Bez ohledu na můj titul, sociální nebo akademické zázemí si vyslechly moje podněty a daly mi zpětnou vazbu.

Vlastnost chovat se ke každému jako k rovnému mi přijde obdivuhodná a jejich přístup a schopnost komunikovat s nadhledem se stala pro mě inspirativní. Mojí největší inspirací je česká jaderná chemička Martina Benešová-Schäfer, která spolu s týmem německém Heidelbergu vyvinula úspěšný lék proti rakovině prostaty – radiofarmakum PSMA-617.

  • Čím se zabýváte ve svém studiu? Máte vizi, co byste chtěla kariérním životě dělat?

Jsem studentkou prvního ročníku navazujícího magisterského studia oboru jaderná chemie (na jaře 2024, pozn. red.) a v rámci diplomové práce se věnuji přípravě radiofarmak, které můžou najít využití v nukleární medicíně. Nukleární medicína je klinický obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou pomocí otevřených radioaktivních zářičů. Ty se mohou vyskytovat ve formě zmiňovaných radiofarmak, specifických látek s navázaným radionuklidem, jejichž distribuci lze v těle vizualizovat. Po ukončení magisterského studia bych chtěla pokračovat v PhD. studiu v Německu, které mě láká z důvodů mentality občanů a možnosti studovat v mezinárodním prostředí. Také mi je blízký německý jazyk, který z části ovládám a pořád se v něm snažím zlepšovat.

  • Co Vás na studiu baví, a co by mohlo naopak být lepší?

Já velmi oceňuji praktickou výuku, a proto mě z předmětů nejvíc baví praktika, které jsou na naší katedře vedená opravdu na úrovni. Úlohy jsou pečlivě promyšlené, aby vám ozřejmily teoretické vědomosti získané na přednáškách. Studium mně naplňuje a věřím, že jsem udělala dobré rozhodnutí, když jsem si po střední škole zvolila obor jaderná chemie na naší fakultě. Abych ale jenom neházela kolem chválu, tak musím přiznat, že se mi nelíbí přístup některých učitelů vůči studentům s psychickými problémy. Sama jsem měla kdysi problémy s úzkostmi a vím, jak ubíjející je trpět jakýmkoliv psychickým problémem. Tito lidé potřebují hlavně podporu a jejich školitelé a vyučující by měli být mentory, kteří jim pomůžou dostat se z těžké situace. Často se ale s ohleduplným přístupem ze strany některých učitelů vůči slabším studentům nesetkávám a mrzí mě to. Pořád platí, že komunita je jen tak silná jako její nejslabší článek a my jako součástí této komunity bychom se měli vzájemně podporovat.

paulina 2

O MSCFP

Hlavním cílem stipendijního programu Marie Curie-Skłodowské (MSCFP) je zvýšit počet žen, které se věnují studiu v jaderné oblasti, a vytvářet různorodé prostředí zastoupené oběma pohlavími. Dalším úkolem je motivovat mladé a nadšené vědkyně a inženýrky, aby pokračovaly a rozvíjely svoji kariéru v jádru. Od roku 2020 rozdali organizátoři MSCFP stipendia 560 mladým „jaderňačkám“ po celém světě.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.