Aktuality
FOTOGALERIE: Den reaktorovým fyzikem 2025
Podívejte se, jak se snažíme přitáhnout mladé lidi k technickým oborům a vychovávat budoucí odborníky pro jadernou energetiku. Během akce Den reaktorovým fyzikem mají středoškoláci jedinečnou příležitost pracovat přímo s našimi štěpnými reaktory VR-1 a VR-2. Získají tak praktický vhled do fungování jaderných elektráren – a to pod vedením odborníků z praxe. V současnosti je to důležitější než kdy dřív – blíží se výstavba jaderné elektrárny Dukovany II společnosti ČEZ, kterou bude realizovat Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), a víme, že budou potřeba desítky nových expertů. Děkujeme všem účastníkům a organizátorům z katedry jaderných reaktorů za vloženou energii!
FOTOGALERIE: Finále soutěže oZáření a virtuální honička za radiací na Letné
Lidi z Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI uspořádali už 3. ročník korespondenční soutěže oZáření pro středoškoláky. Soutěž jsme zakončili setkáním v Praze; kromě předání cen jsme navštívili videoprohlídkou švýcarskou laboratoři CERN, podívali se k tokamaku Golem a hledali virtuální radioaktivní kontaminaci na Letenské pláni. Podívejte se na fotky v galerii dole. Organizátoři Ondřej Kořistka a Kamil Augsten taky mají jeden vzkaz: Budete s námi soutěžit příští rok? Link je s informacemi je tady: Soutěž oZáření
Na ISS dorazil detektor vyvinutý odborníky z FJFI, bude zkoumat vliv gravitace na čas
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) právě spouštějí zařízení kompletně vyvinuté v Česku – detektor ELT (European Laser Timing) navrhli a testovali odborníci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, výrobu „železa“ obstarala kroměřížská společností CSRC, nyní součást firmy BD Sensors. ELT je očima evropského experimentu ACES (Atomic Clock Ensemble in Space) – soustavy extrémně přesných atomových hodin, které se zaměří na přesné měření účinků gravitace na čas. Zařízení dovezla na ISS vesmírná loď Dragon 2 společnosti SpaceX v rámci mise CRS-32, která odstartovala 22. dubna 2025.
Přihlášky na studentskou konferenci Šimáně 2025 jen do 31. května!
Konference se bude konat 17. až 18. června a je primárně určená pro prezentace studentů a čerstvých absolventů v oborech souvisejících s jaderným inženýrstvím, vývojem materiálů nebo využitím ionizujícího záření. Vítáme ale i širokou veřejnost. Práce vybrané porotou získají hodnotné ceny, takže se máte na co těšit! Deadline přihlášek je 31. května, neváhejte a přihlaste se ZDE.
Den s lasery a fotonikou
Svět laserů a fotoniky se v posledních desetiletích překotně vyvíjí s rychlostí, kterou jde přirovnat snad jen k vývoji výpočetní techniky. Abyste měli šanci se v tomto oboru zorientovat a pochopit, co nám přináší, připravili jsme pro vás "Den s lasery a fotonikou". Nahlédněte do světa špičkových technologií využívajících světlo a seznamte se s jejich možnostmi. Získejte přehled o příležitostech a výzvách, které na vás v této oblasti čekají, ať už přemýšlíte o základním výzkumu nebo praktickém využití. Setkejte se s významnými odborníky v oboru a potrapte je svými dotazy. Přijďte k nám a posviťte si s námi na svou budoucnost.
„Vědečtí Oscaři“ míří na ČVUT: prestižní Breakthrough Prize získali výzkumníci z experimentů v laboratoři CERN
Vědci z ČVUT patří mezi tisíce výzkumníků z celého světa, kteří získali Breakthrough Prize v základní fyzice za rok 2025. Zástupci Breakthrough Prize Foundation cenu udělili kolaboracím ATLAS, CMS, ALICE a LHCb na urychlovači Large Hadron Collider (LHC) v CERNu. Prestižní ocenění přinese na další rozvoj vědy celkem tři miliony amerických dolarů.